Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 11:27 Bu haber 98 kez okundu
 
Bitkisel Atık Yağlar Minik Eller Tarafından Toplanıyor
Afyonkarahisar Belediyesi Atıksu Arıtma Birliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 7 yıldır yürütülen “Bitkisel Atık Yağlar Minik Eller Tarafından Toplanıyor” Projesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde başladı.
Gündem Haberi


 

 

Milli Eğitim Müdürlüğü’nce desteklenen proje ile evlerimizdeki kızartma yağlarının lavabolara dökülmesinin engellenmesi, atıksu ve çevre bilincinin oluşturulması amaçlanıyor. 7-16 Ekim tarihleri arasında okullarda verilecek seminerlerle başlayan çevreci proje kapsamında 15 ilkokula bitkisel atık yağ toplama makineleri yerleştirildi.“1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kirletir” sloganıyla başlayan eğitim kapsamında;Kızartma amacıyla kullanılan yağların en fazla 2 defa kullanılması gerektiği ve bu yağların ikiden fazla kullanıldığında kanserojen etkiye neden olduğu, Atık yağların suya, havaya ve toprağa verdiği zararları, Lavaboya dökülen atık yağların kanalizasyon borularının tıkanmasına neden olduğu ve atıksu arıtma tesisine verdiği zararlar, Kullanılmış bitkisel yağların evsel kirliliğin %25’ini oluşturduğu, Atık yağların evlerde pet şişelerde biriktirilmesi ve bu atık yağların okullarda bulunan bitkisel atık yağ makinesine dökülmesi önerildi. Eğitime katılan öğrencilere Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesinin kullanımı gösterildi.Toplanan atık yağların geri dönüşüme katkısı olduğu anlatılmaktadır.7 yıldır geleneksel olarak yürütülen projede geçen yıl 16 bin öğrenciye ulaşılırken toplanan atık yağ miktarı ise bir önceki yıla göre yüzde 50 artış gösterdi.

Proje de 15 okul yer aldı

Bitkisel Atık Yağlar Minik Eller Tarafından Toplanıyor projesi kapsamında bulunan 15 okula yerleştirilen Bitkisel Atık Yağ Toplama Makineleri, 1 litre bitkisel atık yağa 1 TL hediye veriyor. Toplanan yağlar, ilgili yönetmelikler gereği Ulusal lisanslı Bitkisel Atık Yağ toplama firması tarafından biyodizele dönüştürülerek ekonomik fayda sağlanıyor. Proje, 18 Ekim 2019-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında uygulanacak.Proje sonunda en çok bitkisel atık yağ toplayan  15 okul arasından 1. Okula Fotokopi Makinesi, 2. Okula Bilgisayar, 3. Okula da Projeksiyon hediye edilecektir. Dereceye giren okullardan en çok bitkisel atık yağ toplayan öğrencilerden 1. Öğrenciye tablet, 2. Öğrenciye bisiklet, 3. Öğrenciye mp3 çalar hediye edilecek. Dereceye giren okul ve öğrencilere ödülleri, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Haziran ayının ilk haftasında düzenlenecek törende verilecek.

2018-2019 Eğitim Dönemi Kazanan Okullar ve Öğrenciler

Ödül Kazanan Okullar-Hediyeleri; Okul Birincisi, (Tablet), Okul İkincisi, (Bisiklet), Okul Üçüncüsü, (mp3 Player), 1.Olan Okul-Oruçoğlu İlkokulu, (Fotokopi Makinası), Ş. Samet AKMANER, Kevser Sırdaş, Elif Naz KÖKEN, 2. Olan Okul-Selçuklu İlkokulu, (Dizüstü Bilgisayar), Deniz ERBİL, Hacer CELEP, Üzeyir Kerim UĞURLU3. Olan Okul-Nurettin Karaman İlkokulu, (Dizüstü Bilgisayar), Ebubekir GÖKCÜL, Şerife Nur KIRCA, Nazike Nur UYAR. HİSAR

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bitkisel, Atık, Yağlar, Minik, Eller, Tarafından, Toplanıyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı